Department of Electrical and Computer Engineering
Awards Ceremony
for 2000 Scholarships
Thursday, November 2, 2000
Chair
Dr. M. Zeytinoglu
RYERSON POLYTECHNIC UNIVERSITY
Scholarships and Awards Committee
Chair
J. Silmberg
Awards are decided on the basis of grade point scores, or
where applicable, a combination of grade point scores and unique
criteria pertaining to the particular award.
Except for graduating students, only those students with a current
full-time registration in the program offered by the
Department of Electrical and Computer Engineering are eligible for the awards.
Ryerson Entrance Scholarship Winners
$1500 |
||
Arraj Abou |
Danoush Hosseinzadeh |
Maisaa Saleem |
Juliana Adshade |
Samuel Jager |
Amier Saleh |
Bassam Ahmad |
Clazian Joseph |
Lillian Shehata |
Ehsan Ahmed |
Amit Kachru |
Kwok Fong Siu |
Aydin Ajdarzadeh Oskouei |
Warren Kint |
Stephen Spence |
Salman Atique |
Andrew Kirkpatrick |
Tomasz Sulipka |
Harjit Aulakh |
Michael Krasny |
Khawar Syed |
Anoop Chacko |
Justin Le |
Jun Tan |
Feng Chang |
Gregory Leask |
Sen Thavarajah |
Ka Cheng |
Syer Mahboob |
Gerald Valdez |
Aaron Chou |
Ramin Mandgaryan |
Pedram Varjavandi |
Andy Chow |
Gene Masa |
Kasra Youssefi |
Andrew Csanyi |
Bojan Miladinovic |
Freeman Yu |
Marc D'Mello |
Bhavesh Mistry |
|
Sumit Dhingra |
Ryan Nagy |
|
Joseph Flamenco |
Olatubosun Olawoye |
|
Abdullah Hakimi |
Daniel Pajkovic |
|
Erfan-Al Haque |
Tedros Sahle |
|
$2500 |
$3500 |
|
Ryan Caldwell |
Richard Pistor |
Anatol Harasym |
Kevin Chan |
Sam Sadeghi |
Litifa Noor |
Shu Kei Chiu |
Hema Sharma |
|
Karen Ebden |
Ahmad Siddiqi |
|
Hue Huynh |
Hung Van |
|
Vinodhini Jeganathan |
Brian Wong |
|
Hatice Kosek |
||
Carlos Moco |
||
Zaeem Mohammed |
||
Hamed Mosafaee |
||
Litifa Noor $1200 |
Entrance Scholarship Top Female Student Ontario Professional Engineers Foundation for Education |
For Achievement in First Year
James Borzychowski |
Excellence in Laboratory Performance Azcar Award |
Ryan Peters |
Excellence in Laboratory Performance Azcar Award |
Alexandru Lafkovici $1000 |
Academic Excellence Faculty of Engineering and Applied Science Award |
Can Ning He $1000 |
Academic Excellence Faculty of Engineering and Applied Science Award |
James Gaston $1000 |
Academic Excellence The Dimitri Klimow Memorial Scholarship |
Michael Tam $1000 |
Academic Excellence Jack Roy Longstaffe Memorial Scholarship |
Kostyantyn Protsenko $500 |
General Proficiency Crouse Hinds Canada Award |
For Achievement in Second Year
Jee Kim $1000 |
Academic Excellence Faculty of Engineering and Applied Science Award |
Ho Yuen Cho $1000 |
Academic Excellence Jack Roy Longstaffe Memorial Scholarship |
Syed Quadri $1000 |
Academic Excellence Jack Roy Longstaffe Memorial Scholarship |
John Yoon $400 |
General Proficiency J.L. Beaton Award |
Duraid Abbas $250 |
General Proficiency Rockwell Automation Award |
Daniel Sobik $200 |
General Proficiency James H. Rattray Memorial Award
|
For Achievement in Third Year
Xiu Wang $1000 |
Academic Excellence Faculty of Engineering and Applied Science Award |
Tomasz Wasik $1000 |
Academic Excellence Jack Roy Longstaffe Memorial Scholarship |
Cedric Ho $1000 |
Academic Excellence Engineering Interface Awards Excellence in Control Systems |
Alvin Yeung $1000 |
Academic Excellence Institute of Electrical and Electronic Engineers Toronto Section Award |
Xiu Wang $600 |
Academic Excellence Ontario Professional Engineers Foundation |
Xiu Wang $300 |
General Proficiency Walter Anderson Memorial Award Excellence in Communications |
Tomasz Wasik $200 |
General Proficiency Professor Frank Juranka Memorial Scholarship Excellence in Power Conversion |
For Achievement in Fourth Year
Joshua Huizenga, BEng $1000 |
Academic Excellence Institute of Electrical and Electronic Engineers Toronto Section Award |
Shawn D'Alimonte, BEng $1000 |
Academic Excellence Jack Roy Longstaffe Memorial Scholarship |
Christian Literowich, BEng $1000 |
Academic Excellence Engineering Interface Award Excellence in Control Systems |
Joshua Huizenga, BEng $500 |
General Proficiency David Platnick Memorial Award Excellence in Thesis Project Performance |
William George, BEng $500 |
General Proficiency Ed Towgood Award Excellence in Thesis Project Performance |
Dean's List 1999 - 2000
First Year James Borzychowski Thomas Cheng Mohammed El-Tehaili James Gaston Can Ning He Alexandru Lafkovici Ryan Peters Kostyantyn Protsenko Michael Tam
Second Year Duraid Abbas Ho Yuen Cho Jee Kim Syed Quadri Daniel Sobik John Yoon |
Third Year Cedric Ho Xiu Wang Tomasz Wasik Martin Wong Alvin Yeung
Fourth Year Kurt Braganza Shawn D'Alimonte Joshua Huizenga Konrad Kolosowski Chi Wing Kwok Christian Literowich Verica Pojuzina
|